Dr. Gabor Maté in Prague — Workshop

COMPASSIONATE INQUIRY WORKSHOP

- intended mainly for therapists and other professionals -

A practical introduction to a psychotherapy approach developed by Dr. Gabor Maté. Demonstration with real life scenarios. An effective way to heal trauma and understand mental and physical illness.

24 May 2022
10 am - 1 pm (registration at 9:30)
Venue: Great Hall (velká aula), Faculty of Philosophy, Charles University, nám. Jana Palacha 2, Prague 1

Hosté:

  • Dr. Gabor Maté
  • Maurizio & Zaya Benazzo (Wisdom of Trauma filmmakers)
Compassionate Inquiry:
Compassionate Inquiry is a psychotherapeutic approach developed by Dr. Gabor Maté that reveals what lies beneath the appearance we present to the world. Client and therapist unveil the level of consciousness, mental climate, hidden assumptions, implicit memories and body states that form the real message that words both express and conceal. Through Compassionate Inquiry, the client can recognize the unconscious dynamics that run their lives and how to liberate themselves from them.

Program:

Na skutečných příkladech a v hloubkových rozhovorech s účastníky Gabor Maté předvede, jak se naladit na klienta a vést ho ke kořenům problémú, aby mohl konečně najít trvalý klid. Budete moci naživo sledovat, jak Gabor pomáhá lidem nahlédnout svůj problém z nového úhlu pohledu a objevovat nová řešení.

 

Ukázky terapeutických postupů budou následovány otázkami a odpověďmi, v nichž Gabor Maté vysvětlí svůj přístup. Workshop představí techniky, které klientům pomáhají překonat závislost, úzkosti, ADHD, spoluzávislost a další náročné duševní stavy… tak, aby se cítili lépe a žili naplněnější vztah k sobě i k druhým.

Entrance Fee:

CZK 1500 ($66)

PRESENTED BY:

ORGANIZERS:

Markéta Černoušková & Jaroslava Vatay

Let's initiate together a wave of energy, which we believe will
support the vision of a compassionate, trauma-informed socity

CONTACT

SCIENCE AND NONDUALITY
1251 Gold Ridge rd.
Sebastopol, CA 95472
[email protected]

If your question is not answered in our FAQ page, please fill out the contact form below and we will get back to you as soon as possible.
    Sign up below to receive to receive updates and a free trauma booklet.


    Join the movement toward a trauma-informed society.